Borättsköpare står utan skydd

9 februari, 2015 i Ekonomi

Konsumentskyddet för bostadsrättsköpare är så ihåligt att det kan leda till personliga katastrofer, skriver SvD. I Norrtälje förlorade flera familjer miljontals kronor när deras bostadsrätter plötsligt blev hyresrätter. Ombyggnadsprojektet gick i konkurs efter att flera lägenheter sålts, och tre av de drabbade familjerna kräver nu i tingsrätten att intygsgivarna personligen ställs som ekonomiskt ansvariga därför att deras intyg om föreningens ”hållbara” ekonomi var det som gjorde det möjligt att upplåta bostadsrätterna. I hela landet har intygsgivare satt i system att intyga att slutkostnaderna är kända även när byggprojekten är långt ifrån avslutade. På så vis slipper intygsgivarnas uppdragsgivare – byggbolag med representanter i den nybilade föreningens styrelse – att ställa garantier motsvarande bostadsrättsköparnas insatser hos Bolagsverket. Till artikeln >>

Kommentarsfunktionen är avstängd.